CONFERINȚA TEMATICĂ: UTILIZAREA ENERGIEI VERZI DE CĂTRE INSTITUȚIILE DE ÎNVĂȚĂMÂNT

Societatea de Binefacere „Don Orione” a organizat

CONFERINȚA TEMATICĂ: UTILIZAREA ENERGIEI VERZI DE CĂTRE INSTITUȚIILE DE ÎNVĂȚĂMÂNT

În cadrul proiectului

ROHU00147 ,,GEN: Green Energy Network – Utilizarea instituțională și promovarea bunelor practici privind sursele regenerabile de energie în vederea susținerii unei zone transfrontaliere mai ecologice, mai curate și mai reziliente”

 

La data de 21 mai 2026, începând cu orele 13.30, în Aula Magna ,,Don Lazzarin”, Societatea de Binefacere „Don Orione” a organizat conferința tematică: Utilizarea energiei verzi de către instituțiile de învățământ. La eveniment au participat 69 de invitați.

În cadrul evenimentului, au luat cuvîntul Pr. Lăcătuș Francisc din partea Liderului de proiect, Societatea de Binefacere Don Orione Oradea, România, dl. Pántya Imre din partea Prefecturii județului Békés, Ungaria, dl. Szikszai Csaba din partea Camerei de Comerț și Industrie a județului Békés, Ungaria și dl. director Morar Adrian, din partea Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Bihor. Aceștia au salutat participanții și au adresat un cuvânt de bun-venit.

În cadrul conferinței tematice, au fost prezentate următoarele lucrări: Ing. Miheller Martin Peter, managerul de proiect  – Utilizarea energiei verzi în instituții de învățământ, șef lucrări dr. ing. Blaga Alin – Universitatea Oradea – Conversia energiei din surse regenerabile și managementul eficient al energiei în instituțiile de învățământ, ing. Pop Lucian – Termoficare Oradea, Energia regenerabilă, între eficiență și sustenabilitate; provocări și limite, prof. Timar Iuliu – CN Onisifor Ghibu Oradea – Eficientizare energetică la CN Onisifor Ghibu Oradea și ing. Popa Liviu – S.C. Energetic Montrel S.R.L. – Energia solară pentru organizația ta – energie electrică ieftină, din sursă inepuizabilă.

 Evenimentul s-a încheiat cu un prânz tip bufet, sesiune de întrebări și răspunsuri și networking.

 Prin intermediul acestui proiect, Societatea de Binefacere „Don Orione”, în colaborare cu partenerii de  proiect, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Bihor, Camera de Comerţ şi Industrie a Judeţului Békés și Prefectura Județului Békés din Ungaria, urmăresc să propună soluții de creștere a gradului de utilizare a resurselor de energie regenerabilă în detrimentul celei clasice, prin instalarea de sisteme de producere și stocare a energiei solare în cazul celor patru organizații partenere.

Pentru mai multe informaţii despre proiect contactaţi-ne la nr. de  tel. 0765/212.686 (dl. Martin Peter Miheller, Manager proiect) sau consultaţi paginile de internet a www.oradea.donorioneromania.ro, www.ldo.ro sau pagina de facebook a Societății de Binefacere “Don Orione”.   

“Conţinutul acestui material nu reprezintă în mod necesar poziţia oficială a Uniunii Europene.”